5 نکته مهم درباره خرید مادربرد

راهنمای خرید مادر برد:

مادربرد ستون فقرات رایانه های شخصی می باشد. انتخاب مادربرد تعیین می کند که چه نوع پردازنده ای می توانید استفاده کنید، چه مقدار حافظه داشته باشید و چه ابزار جانبی می تواند به آن متصل و ساپورت گردد. به خاطر همین مسائل است که مهم است برای انتخاب مادر برد مناسب چه چیزهایی احتیاج دارید.

پردازنده مورد نیاز:

راهنمای خرید پردازنده
راهنمای انتخاب cpu

به طورکلی مادربرد ها سوکت های ویژه ای خود جهت نصب پردازنده را دارند. این سوکت ها تعیین کننده نوع AMD یا پردازنده هستند که روی مدار برد نصب می شوند. علاوه بر آن چیپ ست های مادربرد تعیین کننده مدل پردازنده ای است که در مادربرد نصب می شود. به همین دلیل اغلب بهترین حالت این است که قبل از خرید مادر برد، نوع پردازنده مناسب شرایط خود را تعیین کنید.

عامل اندازه و فرم مادربرد:

چگونه یک مادربرد خوب انتخاب کنیم
انواع مادربورد

آیا شما به دنبال یک مجموعه مادربرد با عملکرد بالا می گردید؟ نمونه ای که فضای کمی را اشغال کرده و فشرده باشد؟ مادربرد ها به طور سنتی در سه سایز معرفی شده اند: ATX، MICRO ATX و MINI ITX. هر کدام از اینها با ابعاد مشخصی که برد دارد معرفی می شوند. اندازه فیزیکی مداربرد همچنین تعداد پورت هایی روی برد و اسلات هایی که دارد تعیین می شود. برای مثال ATX، اغلب حدود 5 PCI  و یا PCI  اسلات دارد. یک برد MATX عموما” 3 اسلات دارد. برد MINI ITX آن قدر کوچک است که فقط یک  PCI EXPESS16 کارت گرافیگ  دارد. در مورد اسلات حافظه ATX 4 اسلات، MATX  2 یا 4 عدد و برای MINI ITX 2 عدد می باشد. پرت SATA نیز 6 یا بیشتر برای ATX 4 یا 6 عدد برای MATX و 2 یا 4 مورد برای MINI ITX.

همانطور که گفته شد چیپ ست ها نقش مستقیم در انتخاب پردازنده دارند. چیپ ست همچنین نوع و سرعت حافظه ای را که می توان نصب کرد را تعیین می کند. در نظر داشته باشید که چه میزان حافظه احتیاج دارید که بعدا” بخواهید بر آن بیفزایید. البته می توان یک کارت توسعه حافظه و تعدادی رابط نصب کرد اما همیشه این کار صحیح نیست و جوابگو نخواهد بود. بهترین حالت زمانی است که چیپ ست های مدار برد با آن به صورت یکپارچه قرار می گیرد.

 

توسعه اسلات ها و رابط ها:

راهنمای خرید مادربورد
چگونه یک مادربرد خوب انتخاب کنیم

عدد و نوع اسلات ها و رابط های مورد نیاز برای آنچه در رایانه نصب می کنید مهم است. اگر شما وسیله جانبی دارید که نیاز به رابط مخصوص دارد یا نوعی خاصی از اسلات را نیاز دارد مثل USB 3.0 یا eSATA، HDMI یا PCI EXPRESS شما باید مطمئن شوید که مادربرد زیرساخت اتصال این نوع ابزار را دارد یا خیر.

 

لوازم جانبی:

انواعی از لوازم جانبی به مادربرد افزوده می شوند اما کاربرد خاصی نداشته ولی می توانند در مواقعی مفید واقع شوند. این قطعات شامل مواردی نظیر سیستم وایرلس ONBOARD، کنترل کننده صدا و سیستمRAIP  باشند. اگر مادربرد لوازمی بیش از آنچه شما احتیاج دارید داشته باشد، مشکلی نیست چرا که می توانید از طریق BIOS مادر برد آنها را خاموش نمایید. این لوازم از طریق بی نیاز نمودن کاربر به کارت توسعه سخت افزار، در هزینه های شما صرفه جویی خواهند کرد.

 

ارتقا سخت افزار:

اگر در نظر دارید که پردازنده رایانه خود را ارتقا دهید باید مطمئن باشید که مادربرد شما نیز توان ساپورت سخت افزار جدید را دارد. برای مثال چیپ ست باید قادر باشد تا تقویت کننده و ولتاژ راCPU  ساپورت نماید که معمولا” چیپ ست ها چنین توانایی را ندارند. مادربرد هایی که توان بالاتری دارند و ظرفیت ثابتی دارند می توانند سطح بهتری از ثبات و پایداری را برای سیستم تامین نمایند. ارتقا سیستم می تواند به سخت افزار استرس وارد نماید. بنابراین هر وسیله اضافی که بتواند استرس حرارتی را از سیستم دور نگه دارد می تواند مفید باشد اگرواقعا”  قصد ارتقای اساسی سیستم را دارید.

 

مترجم: احمدرضا ملکی

اشتراک گذاری این مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزودن آدرس

ایران