خرید لپ تاپ استوک, لپ تاپ استوک, مقالات

5 نکته مهم درباره خرید مادربُرد

خرید مادربرد

شما دئست عزیز که قصد خرید و انتخاب مادربرد مناسب را برای لپ تاپ استوک یا آکبند خود دارید آیا درباره نکاتی که می تواند به شما در این مورد کمک کند اطلاعاتی در اختیار دارید؟ ما امروز در خرید لند میخواهیم به شما 5 نکته مهم درباره خرید مادربُرد را معرفی کنیم تا با آگاهی و دانش بیشتری این کار را انجام دهید.

راهنمای خرید مادربُرد

مادربرد ستون فقرات رایانه های شخصی می باشد. انتخاب مادربرد تعیین می کند که چه نوع پردازنده ای می توانید استفاده کنید، چه مقدار حافظه داشته باشید و چه ابزار جانبی می تواند به آن متصل و ساپورت گردد.

به خاطر همین مسائل است که مهم است برای انتخاب مادربُرد مناسب چه چیزهایی احتیاج دارید.

5 نکته مهم درباره خرید مادربُرد

5 نکته مهم درباره خرید مادربُرد که حتما باید به آن توجه داشته باشید عبارتند از:

  1. پردازنده مورد نیاز
  2. عامل اندازه و فرم مادربُرد
  3. توسعه اسلات ها و رابط ها
  4. لوازم جانبی
  5. ارتقاء سخت افزار
چطور یک مادربُرد با کیفیت بخریم؟

خرید مادربُرد

  • پردازنده مورد نیاز یکی از 5 نکته مهم درباره خرید مادربُرد

به طور کلی مادربرد ها سوکت های ویژه ای خود جهت نصب پردازنده را دارند. این سوکت ها تعیین کننده نوع AMD یا پردازنده هستند که روی مدار برد نصب می شوند.

علاوه بر آن چیپ ست های مادربرد تعیین کننده مدل پردازنده ای است که در مادربرد نصب می شود. به همین دلیل اغلب بهترین حالت این است که قبل از خرید مادربُرد، نوع پردازنده مناسب شرایط خود را تعیین کنید.

  • عامل اندازه و فرم مادربُرد 

آیا شما به دنبال یک مجموعه مادربرد با عملکرد بالا می گردید؟ نمونه ای که فضای کمی را اشغال کرده و فشرده باشد؟ مادربرد ها به طور سنتی در سه سایز معرفی شده اند: ATX، MICRO ATX و MINI ITX.

هر کدام از اینها با ابعاد مشخصی که برد دارد معرفی می شوند. اندازه فیزیکی مداربرد همچنین تعداد پورت هایی روی برد و اسلات هایی که دارد تعیین می شود.

برای مثال ATX، اغلب حدود 5 PCI  و یا PCI  اسلات دارد. یک برد MATX عموما” 3 اسلات دارد. برد MINI ITX آن قدر کوچک است که فقط یک  PCI EXPESS16 کارت گرافیگ  دارد. در مورد اسلات حافظه ATX 4 اسلات، MATX  2 یا 4 عدد و برای MINI ITX 2 عدد می باشد.

پرت SATA نیز 6 یا بیشتر برای ATX 4 یا 6 عدد برای MATX و 2 یا 4 مورد برای MINI ITX.

راهنمای خرید مادربُرد

بهترین برند خرید مادربُرد

همانطور که گفته شد چیپ ست ها نقش مستقیم در انتخاب پردازنده دارند. چیپ ست همچنین نوع و سرعت حافظه ای را که می توان نصب کرد را تعیین می کند. در نظر داشته باشید که چه میزان حافظه احتیاج دارید که بعدا” بخواهید بر آن بیفزایید. البته می توان یک کارت توسعه حافظه و تعدادی رابط نصب کرد اما همیشه این کار صحیح نیست و جوابگو نخواهد بود. بهترین حالت زمانی است که چیپ ست های مدار برد با آن به صورت یکپارچه قرار می گیرد.

  • توسعه اسلات ها و رابط ها

عدد و نوع اسلات ها و رابط های مورد نیاز برای آنچه در رایانه نصب می کنید مهم است.

اگر شما وسیله جانبی دارید که نیاز به رابط مخصوص دارد یا نوعی خاصی از اسلات را نیاز دارد مثل USB 3.0 یا eSATA، HDMI یا PCI EXPRESS شما باید مطمئن شوید که مادربرد زیر ساخت اتصال این نوع ابزار را دارد یا خیر.

  • لوازم جانبی یکی از 5 نکته مهم درباره خرید مادربرد

انواعی از لوازم جانبی به مادربرد افزوده می شوند اما کاربرد خاصی نداشته ولی می توانند در مواقعی مفید واقع شوند.

این قطعات شامل مواردی نظیر سیستم وایرلس ONBOARD، کنترل کننده صدا و سیستمRAIP  باشند. اگر مادربرد لوازمی بیش از آنچه شما احتیاج دارید داشته باشد، مشکلی نیست چرا که می توانید از طریق BIOS مادربُرد آنها را خاموش نمایید.

این لوازم از طریق بی نیاز نمودن کاربر به کارت توسعه سخت افزار، در هزینه های شما صرفه جویی خواهند کرد.

  • ارتقاء سخت افزار

اگر در نظر دارید که پردازنده رایانه خود را ارتقا دهید باید مطمئن باشید که مادربرد شما نیز توان ساپورت سخت افزار جدید را دارد.

برای مثال: چیپ ست باید قادر باشد تا تقویت کننده و ولتاژ را CPU  ساپورت نماید که معمولا” چیپ ست ها چنین توانایی را ندارند.

مادربرد هایی که توان بالاتری دارند و ظرفیت ثابتی دارند می توانند سطح بهتری از ثبات و پایداری را برای سیستم تامین نمایند.

ارتقا سیستم می تواند به سخت افزار استرس وارد نماید. بنابراین هر وسیله اضافی که بتواند استرس حرارتی را از سیستم دور نگه دارد می تواند مفید باشد اگرواقعا”  قصد ارتقای اساسی سیستم را دارید.

5 نکته مهم درباره خرید مادربرد

لوازم جانبی یکی از 5 نکته مهم درباره خرید مادربرد

در نهایت اینکه 

امیدواریم که با عنوان کردن 5 نکته مهم درباره خرید مادربُرد در این مقاله توانسته باشیم به شما دوستان و همراه همیشگی خرید لند کمک کرده باشیم تا بتوانید برای سیستم خود یک مادربُرد مناسب و با کیفیت را تهیه کنید.

شما عزیزان میتوانید از طریق سایت kharidland.com با مشاوران و کارشناسان فروش ما، در ارتباط بوده و درباره خرید بهترین مادربرد از آن ها سوالات خود را بپرسید و مشورت های لازم را دریافت کنید.

سوالات مربوط به 5 نکته مهم درباره خرید مادربُرد

به روز ترین بردها دارای چه ویژگی هایی می باشند؟بروز ترین مدل بردها دارای چیپ ست دیجیتالی صدای 6 کاناله بوده که برای بازی ها و فایل های موسیقی مناسب تر می باشد.
 خازن های حالت جامد در مادربرد چه نقشی دارند؟ خازن های حالت جامد که در مادربردها موجود می باشند باعث طول عمر ماردبرد می شوند و در این مورد تاثیر زیادی دارند.
چیپ ست های موجود روی مادربردها از چه خانواده ای می باشند؟بیشتر چیپ ست های موجود روی مادربوردها از خانواده AMD و INTEL هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *